Pielęgnacja siwych włosów

christine-377907-mSiwe włosy kojarzone są przede wszystkim z oznaką starzenia się. Okazuje się jednak, że mogą one pojawić się zarówno wśród osób czterdziestoletnich jak i nawet dwudziestoparolatków. Uwarunkowania w tym zakresie posiadają przede wszystkim charakter genetyczny. Młodzi ludzie, widząc pierwsze siwe włosy, bardzo często wpadają w panikę i obawiają się, że proces ich powstawania będzie intensywny. Siwe włosy są wynikiem pozbawienia włosów naturalnego barwnika, melaniny. W takiej sytuacji należy pomyśleć o odpowiednim ukryciu siwizny. Można tego dokonać poprzez wybranie produktów kosmetycznych, które dostępne są w sklepach. Preparaty tonujące z pewnością przyniosą zamierzony efekt i pozwolą nam ukryć pierwsze siwe włosy. Tak naprawdę, jeśli siwizna stanowi 10-15% naszych włosów, nie powinniśmy się martwić i zbyt intensywnie zmieniać nawyków pielęgnacyjnych. Problem staje się bowiem widoczny dopiero w momencie, kiedy naszą głowę pokrywa już ponad 50% siwych włosów. Kobiety najczęściej starają się ukryć, poprzez farbowanie. Mała liczba siwych włosów może zostać doskonale zamaskowana poprzez pasemka w różnych odcieniach, które z pewnością pozwolą zgubić siwiznę.

Oczywiście można także farbować całe włosy, najlepiej jeśli będzie to w tonacji od ciemnego blondu do średniego brązu, ponieważ takie farby najlepiej pokryją siwe włosy. Oczywiście o włosy siwe trzeba dbać w szczególny sposób. Posiadają one bowiem inną teksturę, często są wysuszone i bardzo cienkie, posiadają zatem skłonności do wypadania. Warto w takim razie rozejrzeć się za szamponami srebrnymi, a także odżywkami, które pozwolą zachować siwe włosy w odpowiedniej kondycji. Warto stosować również płukanki, które będą przeciwdziałały powstawaniu żółtego odcienia włosów. Nie można jednak stosować ich nazbyt często (najlepiej co trzecie mycie), ponieważ może to doprowadzić do tego, iż włosy zaczną przybierać fioletowy odcień.

Dieta na zdrowe włosy i paznokcie

emotive-portrait-of-a-fashionable-model-1433861-mZdrowe włosy i paznokcie z pewnością są oznaką zdrowego i świeżego wyglądu. Niestety, prawda jest taka, że nasze włosy często są wysuszone, łamliwe bądź nadmiernie przesuszają się. Często stosujemy specjalne szampony i odżywki, które nie zawsze jednak przynoszą pożądane efekty. Prawda bowiem jest taka, że bardzo duży wpływ na to jak wyglądają nasze włosy i paznokcie, posiada fakt jak się odżywiamy. Ludzie posiadają bowiem skłonności do popadania ze skrajności w skrajność. Dla wielu z nas dieta oznacza drastyczne zmiany w odżywianiu się, czyli przejście na dietę, która tak naprawdę nie jest w stanie dostarczyć do naszego organizmu podstawowych składników odżywczych. Diety bogate w owoce i warzywa, jednak pozbawione białka, znacznie osłabiają nasze włosy i paznokcie. W trosce o wygląd swoich włosów i paznokci, warto w takim razie wystrzegać się drastycznych diet i głodówek.

Nasza dieta powinna być bogata w żelazo, które zapewni naszym włosom zdrowszy wygląd. Jeśli chodzi o nawyki żywieniowe, dla dobra paznokci i włosów, powinno unikać się zbyt mocnej kawy i herbaty oraz mocnych przypraw. Ponadto palenie papierów czy spożywanie alkoholu także nie sprzyjają kondycji naszego wyglądu. Warto w takim razie pomyśleć o zbilansowanej diecie, która nie tylko pozytywnie wpłynie na stan naszego organizmu, lecz przede wszystkim w znacznym stopniu poprawi nasz wygląd. Poza mocną kawą i herbatą oraz ostrymi przyprawami, odradza się także spożywanie fast-foodów oraz tłustych smażonych potraw. Unikać należy również rozgotowanych warzyw. Warto postawić na posiłki przygotowywane na małej ilości oleju, grillowane bądź gotowane na parze, ponieważ jak wiadomo, takie sposoby przyrządzania posiłków są zdecydowanie zdrowsze.

Jak szczotkować włosy?

soft-style-vintage-portrait-of-beautiful-woman-1433530-mWiększość z nas nawet nie zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest szczotkowanie włosów. Chodzi o poświęcony czas i technikę, jeśli zależy nam, aby nasze włosy były zdrowe i lśniące. Oczywiście trzeba zacząć od wyboru odpowiedniej szczotki. Już na samym początku warto zaznaczyć, że należy zrezygnować ze wszystkich modeli, które posiadają plastikowe włosia. Sprowadza się bowiem to do tego, iż włosy nie są rozczesywane, lecz szarpane, a to z pewnością nie poprawi kondycji naszych włosów. Najkorzystniejsze okażą się te z naturalnego włosia, które najczęściej są dodatkowo wyposażone w preparaty wspomagające odżywianie włosów. Takie szczotki bez trudu można znaleźć w sklepach kosmetycznych czy na stronach internetowych. Bardzo ważne jest także rozczesywanie włosów. Wystarczy poświęcić na to pięć minut dziennie, aby nasze włosy zachowały zdrowy i piękny wygląd. Niestety często z powodu czasu nasze rozczesywanie sprowadza się do kilku ruchów szczotką, jednak nie jest to satysfakcjonujące dla naszych włosów.

Przede wszystkim powinno się rozczesywać je bardzo powoli, ponieważ zbyt intensywnie rozczesywanie sprawia, że wydzielają się gruczoły potowe, a to jak wiadomo, sprzyja przetłuszczaniu się włosów. Rozczesywanie warto zacząć od końcówek. W chwili, kiedy pozbędziemy się już wszystkich splątań, należy przystąpić do czesania środka włosów, na koniec zaś przejść do nasady. Szczególnie ważny jest także moment, kiedy zabieramy się za rozczesywanie włosów zaraz po umyciu. W takim momencie należy kategorycznie zrezygnować ze szczotki, ponieważ osłabia ona nasze włosy. Na mokre włosy należy wykorzystać grzebień, najlepiej z szeroko rozstawionymi ząbkami. Wtedy nasze włosy staną się gładkie i pozwolą ogarnąć fryzurę zaraz po umyciu. Szczotka natomiast sprawdzi się na suchych włosach. Przed rozczesywaniem warto zastosować preparaty ułatwiające rozczesywanie, które z pewnością uczynią tę czynność bardziej delikatną.

Maseczki na włosy

portrait-for-retouch-school-projects-2-1418550-mKażdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy, jednak nasze oczekiwania często są odmienne do rzeczywistości. Problemy z przesuszonymi czy przetłuszczającymi się włosami u wielu z nas znajdują się na porządku dziennym, jednak całe szczęście istnieje szereg sposobów, dzięki którym można temu zaradzić. Trzeba jednak pamiętać, że na kondycję naszych włosów wpływa nie tylko sposób pielęgnacji, lecz także nasza dieta. W momencie, kiedy nasze włosy są suche i łamliwe, warto pomyśleć o ich odpowiednim nawilżeniu. Z pewnością sprawdzi się tutaj olejek arganowy, olejek kokosowy czy jojoba. Takie olejki dostępne są w drogeriach i kosztują około kilkunastu złotych, dlatego też taka kuracja naszych włosów nie będzie szczególnie kosztowna. W drogeriach są dostępne również maseczki na włosy, które są przystosowane do konkretnego rodzaju włosów. Dzięki nim nasze włosy staną się mocniejsze, a także nabiorą zdrowego i świeżego wyglądu.

Oczywiście poza samymi maseczkami, warto odpowiednio do włosów wybierać szampony i odżywki, a także preparaty ułatwiające rozczesywanie włosów, dzięki którym nasze włosy zaprezentują się zdecydowanie lepiej. Poza szeregiem maseczek, które dostępne są w drogeriach, istnieje duża liczba możliwości na przygotowanie maseczek domowych, które są mało kosztwne. Przykładem w tym miejscu może być maseczka z awokado. Ten owoc w połączeniu z olejkiem kokosowym nada naszym włosom pięknego połysku już po 20 minutowej kuracji. Do włosów suchych można zastosować maseczkę składającą się z miodu, oliwy z oliwek oraz maślanki. Po dwudziestu minutach nasze włosy powinny być odżywione i znacznie zyskać na wyglądzie. Można zastosować ponadto maseczki jogurtowe, które również przywrócą naszym włosom zdrowy i świeży wygląd. Wszelkie przepisy na maseczki oraz zasady ich stosowania, można przeczytać na stronach internetowych.

Jak farbować włosy żeby ich nie zniszczyć

hair-treatment-1415143-mWiele kobiet regularnie farbuje swoje włosy. Posiadają one ku temu wiele powodów. Pierwszym z nich jest oczywiście chęć zmian, co wynika z natury. Ponadto wiele pań nie jest zadowolonych ze swojego naturalnego koloru włosów i pragnie nieco je przyciemnić czy rozjaśnić. Każda wizyta u fryzjera staje się najczęściej przyjemnością i powodem do zadowolenia, jeśli oczywiście efekt będzie dla nas satysfakcjonujący. Po pierwsze, trzeba zastanowić się nad tym, jaki kolor jest przez nas pożądany. Jeśli chcemy posiadać kolor jaśniejszy niż nasz dotychczasowy, sprawa będzie najbardziej skomplikowana. Nie obejdzie się bowiem bez rozjaśnienia włosów. Nie ma co ukrywać, że jest to jeden z tych zabiegów, które osłabiają nasze włosy w największym stopniu. Pytanie jak tego dokonać. Zaleca się, aby rozjaśnianiem zajął się doświadczony fryzjer, ponieważ samodzielne próby wykonania tego zabiegu mogą posiadać różne efekty. Zadaniem rozjaśniania jest pozbawienie włosa pigmentu, przez to będzie on bardziej podatny na nowy kolor.

Zadanie przyciemnienia włosów jest jednak łatwiejsze, ponieważ farby o ciemnym odcieniu najczęściej nie robią trudności z pokryciem jaśniejszych włosów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ciemna farba może w efekcie wyjść jeszcze ciemniejsza niż na opakowaniu. Po wybraniu odpowiedniego koloru, w następnych farbowaniach będzie trzeba pokrywać już tylko odrosty. Sytuacja jest skomplikowana w przypadku pań, które często zmieniają odcienie całych włosów, ponieważ sprowadza się to do częstego farbowania całej długości. Nie ma co ukrywać, że takie zabiegi w dużej mierze osłabiają nasze włosy, a także przyczyniają się do ich przesuszania. W przypadku włosów krótkich efekty te szybko zostaną zniwelowane, jednak końcówki długich włosów najczęściej cierpią najmocniej. Warto w takim razie zorientować się w ofercie odżywek i maseczek do włosów farbowanych, które bez wątpienia poprawią ich kondycję.

jak dbać o włosy